دام زند - گوسفند زنده - عرضه دام بهداشتی

در این مقاله قصد داریم تا با نژاد سگ گله سرابی و انواع مختلف این سگ ها که نگهبان گله هستند آشنا شویم. بی شک انتخاب یک سگ گله مناسب ، تضمین مناسبی در حفاظت از گله و ارائه بهتر خدمات در مورد فروش گوسفنده زنده و دام زنده می باشد.

مقدمه

سگ ها از دسته حیوانات خاصی هستند که انواع مختلفی دارند، در این میان سگ های گله به خاطر کارایی بیشتر، از اهمیت ویژه ای برخوردارند. نژادهای محتلف سگ های گله باعث می شود تا چوپانان در انتخاب این نوع سگ ها تردید داشته باشند. سگ سرابی یکی از بهترین نوع های سگ گله است در این مقاله قصد داریم به شرح این قسمت بپردازیم.

ظاهر سگ های سرابی

ظاهر آن ها بسیار بزرگ، با جثه عضلانی و قد بلند می باشد. سر حیوان به گونه ای است که حالت خرطوم مانندی را برای این نوع نژاد از سگ ها به وجود آورده است. دهان و ارواره های خیلی محکمی دارند. به طوری که می تواند به راحتی یک انسان را تیکه و پاره کنند. علاوه بر شکاری و سگ گله، از سگ های سرابی در جنگ ها استفاده می کنند. این سگ ها دارای دو ردیف دندان منظم و تیزی هستند، برای هار شدن این گونه سگ ها معمولا گوششان را در بچگی می برند. وزن و قد این حیوان با میزان ارزش آن رابطه مستقیم دارد. هرچه قدرجثه حیوان درشت تر باشد، حیوان ارزنده تر است.

دو نوع سگ سرابی داریم که بر اساس نوع پوست تقسیم بندی می شوند:

1. پوست های پرمو و نرم و دیگری کم و زبر. شایع ترین رنگ سگ های سرابی، زرد رنگ همراه با گوش های سیاه می باشد. در موارد نادر ممکن است رنگ آن ها سیاه، طوسی و سفید به همراه لکه های زرد باشد. البته نکته جالب دیگر این جاست که سگ های سرابی ممکن است دچار تغییرات ژنتیکی شوند. و با ظاهری طوسی رنگ همراه با خال هی ریزسفید ظاهر شوند. پاهای آن ها به دو گونه است:

  • نژادی که پرمو هستند و پاها یمحکم و قوی دارند، که با راه رفتن روی برف ها می تواند موجب شکستگی آنها شود.

2. دیگری آن که دارای پنجه های بزرگ به همراه ناخن های تیزو کم مو می باشند.

سگ های سرابی بسار مقام در برابر هرگونه آسیب های محیطی چون:تغییرات آب و هوایی و گرسنگی یا تشنگی می باشند.حس ششم بسیار قوی دارند. ترس برای این گونه سگ ها مفهومی ندارند، حتی اگر به قیمت از دست دادن جونشان تمام شود. آن ها به گونه ای هستند که می توانند با حمله به یک انسان در لحظه ای کوتاه جان او را بگیرد.

محل زندگی سگ های سرابی

سگی کاملا ایرانی که از نوع ماستیف است. در کشورهای غربی نیز با نام ماستیف ایرانی یاد می شوند زادگاه اصلی آن ها، شهرستان سرتب واقع در آذربایجان در شمال غربی کشور است. این موجودات با جثه بزرگ خود، به راحتی به حیوانات دیگر چون: گراز و خرس و یا خرس حمله می کنند. طول عمرشان بین 12 تا 17 سال و بلوغشان اغلب از 14 ماهگی است.

ویژگی‌های ظاهری

ظاهر آن بسیار مناسب و بدون اضافه وزن هستند. ظاهرشان عضلانی و کشیده با پنجه کشیده و رنگ روشن با پوزه های قوی می باشند. موهای کوتاه وبلند آن ها سبب خشن شدن ظاهرشان شده است. آن ها قادرند در هر شرایط خود را با محیط وقف دهند. به تمام این ویژگی ها سگی پرطرفدار محسوب می شود.جثه بزرگ این سگ به او این امکان را می دهد تا او مقام به شرایط نامناسب باشد. وزن ها نر بین 50 تا 80 کیلوگرم و ماده ها دارای وزنی چون 40 تا 60 کیلوگرم می باشند.