دام زند - گوسفند زنده - عرضه دام بهداشتی

امروزه افراد زیادی از راه اندازی صنعت پرواربندی دام های زنده به سود دهی بالایی رسیده اند. قبل از آشنایی با راه های سود دهی و شیوه افزایش بازدهی دام های زنده ، باید با معنی پرواربندی آشنا شوید. پرواربندی به معنای پرورش گوسفند زنده و بهداشتی می باشد که به منظور افزایش وزن انواع دام های مختلف، تولید گوشت برای مصرف نیازهای روزانه بشر، ایجاد شغل صورت می گیرد.

بهترین نوع دام زنده برای پرورش، گوسفندان سالمی می باشد که می توان از زمان کوچکی آن ها را پرورش داد. گوسفندان به خاطر چثه کوچک، اهلی بودن، تولید شیر و گوشت بهترین گزینه برای پرورش می باشند. که در سالیان اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است.

امروزه در کشورهای جهان سوم به ویژه ایران هدف اصلی از پرورش گوسفندان زنده و سالم، تولید دام بیشتر بوده که منجر به تولیدات محصولات لبنی، گوشت، پشم خواهد شد. که در مرحله اول بسیاری از نیازهای روزمره انسان را رفع می کند. بنابراین تولید مثل دومین گام از هدف پرواربندی خواهد بود. پس تولید مثل بره و میش ها جهت افزایش تعداد دام های زنده در سراسر ایران صورت خواهد گرفت. باید بدانید مدیرت و دانستن اصول اولیه تولید مثل از الزامات پرواربندی دام های زنده خواهد بود. که رعایت این اصول به سود دهی بالا کمک خواهد کرد.

سود دهی در این صنعت راه های متفاوتی دارند، یکی از این راه ها افزایش توان بارداری در دام های زنده به خصوص قوچ ها می باشد. افزایش توان باروری به تولید دام های بیشتر و همچنین کاهش هزینه های نگهداری از آن ها را در پی خواهد داشت. افزایش توان باروری می تواند منجر به چند قلوزایی در میش ها شود. که تولید بره های بیشتر به سود دهی بالا منجر خواهد شد.

راه های افزایش سوددهی در پرورش گوسفند زنده

علم ژنتیک امروزه جایگاه ویژه ای در بین افراد پیدا کرده است، به طوری که زندگی روزانه افراد را تحت تاثیر قرار داده است. اصلاح ژنتیکی روشی است که مهندسان ژنتیک از آن، در جهت نیاز های خود استفاده می کنند. به طور مثال ژن های هر موجودی را به نفع خود تغییر می دهد. یکی از روش های رسیدن به سود دهی بالا اصلاح ژنتیکی در پرورش دام های زنده است. در این روش گوسفندهایی با نژاد و صفات برتر به وجود می آیند که توان تولید مثلی بالایی دارند. به جز اصلاح ژنتیکی، راه های دیگری مانند داروها تنظیم کننده زمان جفت گیری مانند:سیدر، اسفنج و رگولین را می توان جهت سوددهی بالا استفاده کرد.

کاربردهای داروهای تنظیم کننده زمان فحلی و جفت گیری گوسفند

تنظیم تاریخ جفت گیری و زایمان میش ها (برنامه ریزی به گونه ای است که زمان زیایمان و تولید بره ها، در فصلی باشد که فروش آن ها در فصلی گران تر از ماه های دیگر باشد

  • افزایش تعداد دفعات زایمان.
  •  کم کردن فاصله زمانی بین دوزایمان.
  • افزایش درصد بارروری و توان باروری در دام های زنده.
  • تنظیم کنترل شده زایش در جهت فروش بره در تمامی طول سال.
  • پایین آوردن سن باروری بره ها

عوامل موثر در جفت گیری

عوامل زیادی در جفت گیری موثر هستند. برخی از این عوامل بسیار مهم بوده اند . قبل از جفت گیری به عنوان عامل مهمی در نظر گرفته می شوند. از این عوامل می توان به مراحل شیردهی و وضعیت و حالت بدن قوچ ها اشاره کرد.

نکات مهم برای برای کوتاه کردن زمان جفت گیری

وجود میش هایی که میل جنسی و توان باروری بالایی دارند. تخمین زمان زایمان زودتر. پیش گیری و درمان بیماری های عفونی در دام های زنده، به گونه ای که وجود این بیماری ها در بدن می تواند زمان بارداری و بارور نشدن را طولانی تر کنند. مدت پرواربندی صد روز می باشد، و اگر هر چه قدر دام های زنده زودتر به وزن دلخواه برسند. ای زمان زودتر خاتمه می یابد.