دام زند - گوسفند زنده - عرضه دام بهداشتی

با عرضه دام بهداشتی در مراکز بهداشتی و معتبر ، جلوی عرضه غیر بهداشتی دام گرفته شده و شهروندان می‌توانند از سلامت دام خود اطمینان داشته باشند. برای عرضه دام زنده در مراکز بهداشتی قبل و بعد کشتار دام، توسط دام پزشکان بازرسی ‌های لازم انجام می‌شود تا با این امر از سالم بودن دام اطمینان حاصل شود.

با عرضه بهداشتی دام در مراکز مشخص شده از آلودگی شهر که محیط زندگی مردم است، جلوگیری می‌شود، اگر دام در سطح شهر قربانی شود، محیط را آلوده می‌کند.

با توجه به اینکه بسیاری از همشهریان عزیز تهرانی در ایام مختلف محرم بالاخص تاسوعا و عاشورای اقدام به ذبح دام می کنند و از آنجا که این عمل به سنت الهی ذبح باز میگردد، باید به شیوه ای انجام پذیرد که بهداشت محیط و سلامت مصرف کنندگان حفظ شود، سازمان کل دامپزشکی شهر تهران با هماهنگی اداره سردخانه شهرداری استان تهران در راستای تامین سلامت جامعه، بهداشت محیط و پیشگیری از بروز بیماریهای مشترک بین انسان و دام، با فعال نگه داشتن هفده کشتارگاه و همچنین مراکز عرضه دام زنده در مناطق هجده و پانزده شهرداری ، تمهیداتی را برای معاینه و بازرسی بهداشتی دام های قربانی فراهم کرده است. لذا از تمامی شهروندان که قصد تهیه دام زنده را دارند درخواست می شود قربانی مورد نظر خود را فقط از این مراکز که تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور است تهیه نمایند. با هماهنگی های به عمل آمده در شهرداری‌ها عرضه دام زنده در میادین میوه و تره‌بار در همه مناطق، شهرداری تهران و شهرستان‌ها, دام زنده مورد نیاز مردم برای قربانی کردن تحت نظارت سازمان دامپزشکی برای عموم عرضه می شود .

این اطمینان به مردم داده میشود که با خرید از مراکز بهداشتی دام جلوی بسیاری از بیماری‌ها گرفته شود؛ چراکه در عرضه دام  زنده در تمامی مراکز بهداشتی کشتار دام، کاملا تحت نظر دام پزشک و  کارشناسان بوده واقدامات  لازم جهت عرضه بهداشتی دام صورت میگیرد تا با این امر از سلامت دام من جمله گوسفند زنده و گوساله زنده و بره زنده و … اطمینان حاصل شود.

یکی از مراکز مهم عرضه دام زنده در پایتخت , دامداری آذربایجان می باشد. دام های زنده این مرکز کاملا تحت نظر شهرداری و سازمان دامپزشکی استان تهران می باشد و  تمامی دام ها از سلامت کامل برخوردار هستند و قیمت ها طبق تعرفه شهرداری ارائه می شود.

توصیه های دامپزشکی:

مردم سعی کنند گوشت غیرمجاز از اماکن غیرمجاز خریداری نکنند و حتما آنرا به صورت بسته بندی شده از مراکز عرضه تحت نظارت سازمان دامپزشکی تهیه کنند که دارای مهر تاییدیه این سازمان باشد.

توصیه می‌ گردد برای مراسم و نذورات خود از طریق کشتارگاه‌های صنعتی که حتی در روزهای تعطیل نیز در حال فعالیت هستند، اقدام نمایند. به طوری که می‌توانند با مراجعه به این مراکز ضمن پرداخت وجه دام مورد نیاز خود را تهیه کنند.

  • سازمان میوه و تره بار شهرداری تهران دارای سه مرکز فعال در عرضه دام زنده د ر مناطق مختلف تهران می‌باشد.

محل عرضه دام منطقه چهار:

  • جاده دماوند – حکیمیه – خیابان سازمان آب خیابان بابائیان – کوچه پیشوا

محل عرضه دام منطقه پانزده:

  • افسریه –  بزرگراه امام رضا – بعد از گردنه تنباکوئی – نرسیده به بازار گل و گیاه

محل عرضه دام زنده منطقه هجده:

  • بزرگراه آزادگان – پل فتح شمال به جنوب – ۲ کیلومتر بعد از ورودی احمد آباد مستوفی – خیابان گلستان سوم

مجموعه دامداری آذربایجان آماده ارائه خدمات به شهروندان گرامی میباشد.