دام زند - گوسفند زنده - عرضه دام بهداشتی

طبق نظر کارشناسان به طور متوسط هر روز سه هزار راس گوسفند زنده در تهران در موارد مختلفی همچون استفاده شخصی ، نذورات و…  داد و ستد می شود.

از جمله فعالیت هایی که مردم در دهکده ها برای امرار معاش خود انجام میدهند خرید و فروش دام زنده است.

از این رو دامپروری که  زیر شاخه کشاورزی است با پرورش دامها سروکار دارد. هر جاندارای برای حفظ بقا به غذا احتیاج دارند. جانداران انرژی موردنیاز برای ادامه حیات را یا از طریق فتوسنتز به‌دست می‌آورند یا از طریق تغذیه در محیط اطراف کسب می‌کنند. انسانها در دیرباز برای نجات یافتن از گرسنگی ، از گیاهان و ماهی ها تغذیه میکرد ند آن ها بعد از گذشت سالها موفق به اهلی کردن حیواناتی شدند که مزیت های بسیاری برای آنها داشت.

سگ اولین حیوانی بوده که در حدود ده هزار سال پیش توسط انسان ها اهلی شد. سگ‌ها از متنوع‌ترین حیوانات دنیا میباشند که حاصل هزاران سال دخالت انسان در روند زاد و ولد و پرورش این جاندار است.

با رند روز افزون، فراوانی جمعیت و داده و علوم تجربی، انسان به چهار پایان و مزایای آنان وابسته‌تر شده‌است؛ به حدی که در حال حاضر پرورش دام زنده از با اهمیت‌ترین شاخه‌ها در کشاورزی و تولیدات خاص از دام یکی از ارزشمند‌ترین و پرسود‌ترین تولیدات‌های کشاورزی می باشد و اغلب مردم جامعه به فراورده‌های دام من جمله گوسفند زنده و گوساله زنده برای تامین غذا و تولید لباس نیازمند هستند. از مهمترین اقدامات انسان در طول زندگی در پیشرفت و رشد اهلی کردن حیوانات  میباشد  این امر در بیشتر اقوام بشر موجب بوجود آوردن نوع زندگی شهر و شهرنشینی شده‌ است. پیش از اهلی شدن حیوانات توسط انسان ها، بشر ابتدایی حیوانات را صرفا به جهت استفاده از خوراک و پوشاک شکار می‌کرده‌است؛ اما بعد از اهلی شدن سگ، از این حیوان جهت حفاظت و حراست و شکار استفاده نمود.

از مهمترین ویژگی ها که در داد و ستد گوسفند زنده مورد توجه است ، عرضه دام بهداشتی شهرداری است ، چرا که تمام مراکز فروش گوسفند زنده به موارد بهداشتی توجه کرده و بازرسی و نظارت کامل از طرف سازمان دامپزشکی کشور را دارند.

با پیشرفت هایی در زندگی شهری و همچنین افزایش جمعیت ، انسان بسیار بیشتر از قبل به اهمیت پرورش گوسفند پی برد تا جاییکه به استفاده از این گوشت وابستگی پیدا کرد ، تا جاییکه توانست از تک تک اعضای گوسفند استفاده کند مثلا از پوست آن برای تولید پوشاک استفاده کرد و …

از دیرین دامداری و کشاورزی  دو منبع درآمد اصلی جهت تامین روزمرگی همچنین استقلال مالی انسان ها بوده اند . هم اکنون نیز کشاورزی و دامداری از جمله مشاغل های بنیادی هست که اساس اقتصادی اقشار روی آنها بنا شده.

در کلان شهری همچون تهران، برای تامین کامل نیازهای روزانه غذایی این ساکنان در مصرف گوشت گوسفند زنده سایر دام ها افراد زیادی در حوزه پرورش دام  فعالیت دارند  و در حال حاضر داد و ستد و معاملات دام بسیار پر رنق است و افراد زیادی را روزی می دهد و برایشان شغل ایجاد میکند .