دام زند - گوسفند زنده - عرضه دام بهداشتی

انسان‌ها از دیرین به دنبال شیر و گوشت گوسفندان برای گذراندن زندگی خود بودند و از این نظر گوسفند جانوری مفید برای انسان ها تلقی میگردد. در جاهای بادیه نشین شیر گوسفند نوشیده می‌شود. پوستش برای کفش دوزی و تهیه لباس بکار میرود و پشمش برای ریسندگی و پارچه بافی کاربرد مفیدی دارد. از فضولات گوسفندان که پشکل نام دارد به‌عنوان کود کشاورزی استفاده میگردد. جمعیت تمام گوسفند و بز جهان در حدود 2.000.000.000 راس می‌باشد که نسبت گوسفند به بز در حدود 3 به 1 است. بیشترین تعداد گوسفندان جهان به تعداد 150.000.000راس در استرالیا پرورش داده می‌شود، پس از آن چین با حدود 140.000.000 راس، هند با حدود 80.000.000 راس و ایران با حدود 60.000.000راس قرار دارند؛ کشورهای سودان، نیجریه، نیوزلند، انگلیس، پاکستان و اتیوپی به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.

گوسفند زنده در میان تمامی دام ها دارای بیشترین تنوع نژادی هستند. که این نژادها از نظر مکان زندگی، داشتن یا نداشتن دنبه، میزان جثه، اندازه و جنس پشم و …متمایز می شود. در ایران چیزی در حدود بیست و هشت نژاد مختلف گوسفند وجود دارد. تفاوت صفات ارثی و اکتسابی بر این نژادها بسیار تاثیر گذار بوده و همچنین گوسفندان ایرانی از نظر میزان وزن و وجود یا عدم دنبه به سه دسته سنگین ، متوسط و سبک طبقه بندی می کنند. طبقه بندی دیگر نیز بر پایه رنگ آن هاست.

گوسفندان در ایران از نظر پشم در گروه گوسفندان با پشم ضخیم یا قالی هستند. تمامی این گوسفندان دنبه دار می‌باشند به استثنای زل که دارای نیم دنبه یا بدون دنبه بوده و قره گل که دارای نیم دنبه‌است. قابل ذکر است مهمترین طبقه بندی گوسفندان در کشور در گذشته بر پایه کیفیت پشم بوده، ولی در حال حاضر رایجا به گوشت و تعداد زایش آن توجه می گردد و در برخی مکانهای ایران پشم چیده شده در صحرا رها می گردد.

گوسفندان در ایران

گوسفندان ایرانی رنگهای متفاوتی دارند از جمله آنها می‌توان به سفید، سیاه، خرمایی، قهوه‌ای، نخودی و خاکستری اشاره کرد.

گوسفند افشاری یکی از بهترین نژادهای گوسفند در ایران برای شیر و گوشت است، اکنون دیگر این نژاد از منشا خاصی برخوردار نیست و در همه مناطق جغرافیایی کشور در رنگ‌های قرمز – سرخ و سفید رشد و پرورش داده می‌شود.

بلوچی

بهمنئ

تالشی

ترک قشقایی

لک قشقایی

زل که نژاد فاقد دنبه ایران بوده و از نظر میزان کیفیت گوشت به دلیل تقسیم مناسب چربی در سطح های گوشت یکی از باکیفیت ترین‌های نژادها می‌باشد.

سنجابی

سنگسری

شال

عربی

فراهانی

فشندی

کلکویی

لری بختیاری

زندی

کردی خراسانی

کرمانی

کبود شیراز

گوسفند مهربان

شاهرودی

لری

قره‌قل

قزل

نائینی

مغانی

(برگرفته از ویکی پدیا)

دامداری آذربایجان با عرضه دام بهداشتی و فروش گوسفند زنده به تمامی نقاط ایران ، می تواند انتخاب اول شما در این زمینه باشد.